Vľavo vbok

7. júna 2013, milos, politika

Po ohlásení poslanca a občana Alojza Hlinu, že vytvára politickú stranu Občania, mnohí dvihli obočie, niektorí kývli rukou a zvyšok si zamrmlal popod nos, že už len ďalšia strana tu chýbala. Ale vysvetlil to bravúrne: keď už tu má každý politickú stranu, prečo nie … ? Vôbec na Slovensku sa trend vytvárania nových strán v poslednom období akosi zrýchlil.

Asi to bude celkom slušný biznis alebo čo. A možno tým všetkým zakladateľom naozaj ide o blaho nás, spoluobčanov. Ktohovie. Človek na založenie takej strany potrebuje, aspoň v jej začiatkoch, mať aj dosť peňazí…a mať tú správnu letoru. Vôbec, tá povaha by mala byť aj sčasti exhibicionistická, veď kamery a davy si len tak slušného a pokorného človeka nevšimnú, a mala by byť aj odolná voči neprajníkom – tých bude čoraz menej pri zväčšujúcich sa preferenciách. Ale nie o tom som chcel. Všímam si, že nových strán ako húb po daždi vzniká v pravom spektre politickej zóny. Tá je  natoľko fragmentovaná, že sa v tom už ani čert nevyzná. Ako história volieb dokazuje, na Slovensku je pravicových voličov menej ako tých ľavicových. Nedáva mi preto zmysel, prečo sa všetci tlačia práve tam. Vľavo je pritom len jedna strana, veľká a hlavne jediná (no, je ich tam možno viac, ale o nich nepočuť). Ak by sme tento stav preniesli do ekonómie ľavicové spektrum je obsadené silným monopolom, vpravo je zopár stredne veľkých firiem a kvantum maličkých, a ešte menších. Z toho mi logicky vychádza, že ak by záujemcovia o politické novotvary chceli niečo stvoriť nové, mali by to skúsiť vľavo. Ľavicových tém, ktorým sa Smer nevenuje,  alebo len tak podružne, je dostatok. Najmä čo sa týka kultúrno-etických otázok.

 

P.S.: Na margo Hlinových Občanov, ktorí sa majú zaradiť do stredu politického spektra som si spomenul na výrok známeho českého klasika Zemana: „Na ceste sa jazdí buď vpravo alebo vľavo“.